Indos – definicja

Indos - definicja

Indos – definicja – co to jest?

Prawo wekslowe, jako specyficzna gałąź prawa handlowego, wprowadza wiele terminów i definicji, które mogą być niezrozumiałe dla osób niezwiązanych z tym obszarem prawa. Jednym z takich terminów jest indos, który odnosi się do przeniesienia praw z weksla.

Indos to termin prawny oznaczający przeniesienie praw z weksla. Każdy weksel, niezależnie od tego, czy został wyraźnie wystawiony na zlecenie, może być przeniesiony przez indos. Jeżeli jednak wystawca weksla umieścił w nim zastrzeżenie ‘nie na zlecenie’ lub inne równoznaczne, przeniesienie weksla możliwe jest jedynie w formie i ze skutkami zwykłego przelewu. Indos powinien być bezwarunkowy, a wszelkie warunki, od których uzależniono indos, uważane są za niewpisane. Indos przenosi wszystkie prawa z weksla.

Synonimy: przelew, cesja,

Uproszczony opis

Indos to po prostu sposób przeniesienia praw z weksla na inną osobę. To trochę jak sprzedaż samochodu – kiedy sprzedajesz samochód, przenosisz prawo do niego na nowego właściciela. Jeśli jednak na wekslu jest napisane ‘nie na zlecenie’, to przeniesienie praw jest możliwe tylko poprzez zwykły przelew.

Adresaci: przedsiębiorca, bankier, inwestor, osoba fizyczna

Wersje językowe

  • Indos po angielsku: Endorsement (en)
  • Indos po hiszpańsku: Endoso (es)
  • Indos po francusku: Endossement (fr)

Przydatne linki

Zobacz również

Słownik prawniczy